Zbog neočekivano visoke cene peleta, veliki broj domaćinstava se vraća tradicionalnom vidu grejanja na drvo ili ugalj. Želimo da ukažemo na veoma važne stvari a koje se tiču pravilnog dimenzionisanja instalacije kao i čišćenja i održavanja ovih uređaja.
Prvi problem sa kojim se naši serviseri sreću na terenu je predimenzionisanje snage kotla u odnosu na ogrevnu površinu. Kada je snaga kotla manja od snage instalacije to očigledno predstavlja problem u pogledu komfora grejanja ukućana. Međutim, ukoliko je snaga kotla veća od instalisane snage – to gotovo sigurno vodi brzom propadanju i stradanju kotla. Vrlo čest slučaj je da korisnik kupuje veći kotao jer planira nadogradnju kuće u budućnosti i samim tim veći broj grejnih tela. To je velika greška.
Snaga kotla mora da odgovara trenutno instalisanoj snazi radijatora. Dobro proverite proračun instalacije i pre ulaska u investiciju. U slučaju pogrešog proračuna instalacije, garancija na kotao se ne priznaje.
Druga važna stvar je dimnjak kotla. Visina dimnjaka, prečnik dimnjaka i snaga kotla su međusobno povezani prema dijagramu koje se nalazi u uputstvu kotla. Ispravno dimenzioniran i izveden dimnjak preduslov je za siguran rad kotla i ekonomičnost grejanja. Dimnjak mora biti dobro toplotno izolovan i gladak. Na donjem delu dimnjaka moraju biti ugrađena vrata za čišćenje.
Zaštita hladnog kraja kotla (povratnog voda). Uz kotlove na čvrsto gorivo obavezna je ugradnja mešnog ventila (ili drugog vida zaštite povratnog voda kotla). Naime, ukoliko je razlika temperature između polaza i povrata suviše velika, dolaziće do pojave kondenzacije (rošenje) u samom kotlu. To nije curenje kotla. Kondenzacija rapidno skraćuje životni vek kotla. U cilju maksimalne ekonomičnosti, ugradnja bafera (akumulatora toplote) je zapravo prava stvar – osim što pravi idealnu razliku temperatura, bafer značajno povećava autonomiju grejanja (smanjuje broj loženja) i produžava radni vek kotla. Investicija u bafer je nešto što se veoma isplati.